Анастасія Ковтун: Навіщо люди працюють безоплатно та чому дарувати свою роботу – вигідно?

Волонтерство | 11:59, 9.12.2020
 Поділитися

Поділитися в

Днями ми відзначали Міжнародний День Волонтера. За даними Європейської Комісії (2015),  25 % населення віком від 15 років задіяні у волонтерському русі. Це громадський рух, який об’єднує соціально свідомих, активних людей із щирими намірами. Але зараз волонтерство – це не лише про добровільну допомогу організаціям, групам людей чи окремим особам. Навіть після першого такого досвіду багато чого змінюється всередині й навколо: оточення, світосприйняття, життєві погляди. У сучасних умовах, волонтерство – це найкраща можливість неформальної освіти, розвитку важливих навичок, спілкування із різними людьми з усього світу та постійні пригоди. Проте найголовніше – ваш добрий внесок у світ та приємне відчуття теплоти і гордості біля серця.

У кризовому, неспокійно-хаотичному світі зберігати усвідомленість і відчуття згуртованості досить нелегко. Багато колонізованих та замкнених у інформаційному просторі людей скептично сприймають щирі наміри ентузіастів. І дійсно, відкритість світу – річ сумнівна. Кожен самостійно створює свою прозору бульбашку і ховається за її склом. Під час карантину ця тенденція лише зростає. Але яка в цьому небезпека?

Уявіть картину: ми більше не ділимося почуттями із друзями, не відбуваються жодні заходи, люди в черзі штовхаються та не зважають один на одного. Тепер кожен сам за себе: усі думки залишаються непочутими, відносини лише ринкові – світ застиг стіною самотності.

А насправді, зростання значення власної вигоди, товарно-ринкових відносин, примноження особистих здобутків – найбільша загроза світові. Організатори суспільних ініціатив часто отримують запитання від оточення: «А це безкоштовно?», «Ви робите це просто так?», «А нащо ж тоді робити?». Одразу виникає протилежне запитання: «То який сенс творити зміни платно?».

На всі ці питання нам відповіла активістка з Кролевця Анастасія Ковтун – школярка, яка вже має за плечима неабиякий досвід роботи  в соціальних проєктах та ініціативах. Разом з однодумцями вона запровадила сортування відходів у своїй школі, збір батарейок у місті для утилізації, провела багато толок та міні-лекцій з екологічної освіти для дітей та створила молодіжну раду, де гуртом реформують молодіжний простір.

“Іще навчаючись у школі, ентузіазм молодих стикається з рядом викликів. Як ідеї сприйматиме спільнота, чи готова вона бути залученою в них, де шукати змотивовану команду? Іноді здається, що покоління Z є найбільш соціально свідомим і навіть веде за собою дорослих. Їхній більшості близька толерантність, проактивність, сміливість. Вони створюють тренди. Одним із них є діяти на благо – волонтерити, реалізовувати соціальні проєкти та змінювати суспільство. Для молоді допомогти комусь не вимагає величезних зусиль – це проста дія, яка стає буденною”, – каже Настя.

Для підлітків і молодих людей чудовим початком такого шляху може стати знайомство із благодійною організацією Klitschko Foundation, бо свій шлях волонтерства та реалізації соціальних ініціатив Анастасія почала з моменту, коли долучилась до одного із проєктів фонду. Klitschko Foundation реалізує проєкти у сфері спорту, освіти та науки та мотивує молодь боротися за свої мрії. Участь у одному з їх проєктів у 2019 році змінила кругозір дівчини на всі 180 градусів. Це був “Zero Waste School” – проєкт, спрямований на розвиток екологічної свідомості у громадян України”.

Участь у ньому передбачала навчання, а опісля реалізацію власного проєкту. Але коли команда Анастасії реалізовувала локальний “Zero Waste School”, то зіштовхнулася зі справжніми труднощами. Головною перешкодою стала відсутність діалогу із громадою. Це спричинило низку інших проблем: абсолютна незацікавленість населення та відсутність однодумців. ZWS був першим проєктом команди. А як відомо, перший млинець нанівець. Тому вона вирішила на цьому не зупинятись, бо щиро вірить, що зміни, які втілює вона та її команда – це свого роду інвестиція в майбутнє і шанс зробити суспільство, в якому ми всі живемо, кращим!

Вже в листопаді цього року  Настя з командою реалізувала наступний екологічний проєкт – “ProБатарейки”. Домовилися про співпрацю із ГО “Батарейки, здавайтеся!”, налагодили їх збір у місті, виграли грант у розмірі 10 тис. гривень і відправлятимуть зібране на безпечну утилізацію до Румунії. Доводилося багато взаємодіяти і домовлятися із допоміжними сторонами, – це і дало поштовх до успіху.

Усім, хто має активну громадську позицію доводиться часто взаємодіяти з медіа. Зовсім недавно Анастасія брала участь у проєкті про комунікації “Skills Elevator”. По його закінченню  дівчина отримала можливість волонтерити у відділі комунікацій Klitschko Foundation протягом місяця.

Зараз вона переконана – це був найцінніший досвід у її житті. Працювала з текстами, дизайном, вивчала алгоритми соцмереж, потреби аудиторії.

“Тут можна грунтовно зміцнити свої слабкі сторони, багато чому навчитися, розвинути особистість і одночасно бути корисним комусь. У спільнотах, схожих на  Klitschko Foundation, завжди почуваєшся почутим, важливим. Це чудове підґрунтя для самореалізації, пізнання себе і світу. Деякі завдання виявлялися складними через брак необхідного досвіду. Наприклад, написання креативних текстів, робота з об’ємними документами. Проте, саме у таких випадках вихід із зони комфорту допоміг мені покращити свої навички та здобути нові. Серед них уміння нестандартно дивитися на речі, вирішувати кризові ситуації та глибше мислити”, – розповідає Настя

Волонтерство вчить дисципліні, тайм-менеджменту й відповідальності. Адже від роботи волонтера залежить ефективність цілісного механізму. Але найважливіша навичка, яку можна отримати – уміння працювати в команді. Вона необхідна сучасній людині, бо зараз усе побудовано на комунікаціях та корпоративних взаємодіях. Коли створюєш щось своє, обов’язково співпрацюватимеш із зовнішнім світом.

Дівчина відзначає, що завжди одну з головних ролей грають люди, з якими рухаєшся вперед, і не важливо чи це реалізація власного проєкту, чи волонтерство у фонді. Волонтери Klitschko Foundation отримували менторську підтримку, фідбек до своїх помилок і просто дружнє плече. Такі можливості зазвичай не просто про навчання, а й про щось неформальне, легке. Фактично, це комбо: люди, знання і досвід.

Анастасія каже, що зараз існує безліч джерел із різноманітними пропозиціями соціальної участі як для підлітків, так і для дорослих: телеграм-канали, сторінки у соцмережах, громадські організації, куди можна приєднатися. І не брати активну участь у волонтерському русі чи не приєднуватися до соціальних проєктів означає дуже багато втрачати.

У майбутньому вона хоче продовжити працювати над освітою молоді вже у складі обласної молодіжної ради. Бажає стати волонтеркою проєкту Just Save Life, та переконана, що далі реалізуватиме власні соціальні проєкти. Увеь попередній досвід запустив тепер безперервний процес внутрішнього росту. Вона має велике бажання підтримувати ентузіазм молоді, допомагати розкривати його. Часом, хтось потребує саме того ресурсу, який є у тебе. Тому її місія –  ділитися ним. А чи це не є наміром зробити наш світ кращим?

Якщо ви все ще в сумнівах – доєднуватися до волонтерського руху чи ні, допомагати соціальним проєктам чи самим ставати рупорами змін – то відповідь очевидна і проста! Звичайно, так!

Це те, чого потребують і що має бути популяризованим, бо добро – це не важко, правда!

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: