Головний лікар СОКЛ Володимир Горох: «Через 2-3 роки утвориться єдине медичне містечко, де сконцентруються обласні лікувально-профілактичні заклади»

Інтерв'ю 18:32, 4.12.2017
 Поділитися

Поділитися в

19 жовтня в Україні відбулася історична подія – Верховна Рада ухвалила медичну реформу.  Це означає, що з 2018 року почне працювати національна страхова система, яка буде покривати лікування кожного українця.

Журналісти The Sumy Post вирішили дізнатися у головного лікаря Сумської обласної лікарні Володимира Гороха, яких змін очікувати наступного року жителям області та сумчанам, при зверненні до СОКЛ:

Які зміни відбудуться наступного року  у Сумській обласній лікарні, внаслідок медичної реформи? 

Якщо ми говоримо взагалі за медичну реформу, то ми повинні говорити про те, що її впровадження відбуватиметься поетапно протягом трьох років. На першому етапі — з 1 січня 2018 року — реформа торкнеться тільки первинної ланки медичної допомоги. Тобто, для надання медпослуг сімейними лікарями пацієнти повинні будуть підписати з ними декларації.

У 2019-2020 роках поступово програма медгарантій буде впроваджуватися на вторинному і третинному рівнях. До другого рівня належать міські і районні лікарні, третього — обласні диспансери та лікарні, де надається високоспеціалізована медична допомога.

До речі, за останньою інформацією, реформа первинної ланки відтерміновується до 1 липня 2018 року.

Повністю реформа на всіх рівнях надання медпослуг запрацює тільки в 2020 році.

Тому суттєвих змін в організації прийому пацієнтів, внаслідок реформи, наступного року не передбачається.

На вашу думку, які переваги та недоліки  медичної реформи?

Перевагами є те, що реформа вводить нові чіткі правила в медичній системі, однакові для кожного українця. Для кожної медичної послуги буде чітко відомо оплачена вона державою чи ні, оплачена повністю або частково. Будуть чіткі механізми, які будуть забезпечувати відшкодовування вартості лікування осіб, які не мають коштів. Такими є різноманітні програми, медичні субсидії, програми по лікуванню окремих захворювань; нікуди не дінуться програми по лікуванню онкології, гепатитів, СНІДу тощо. Також, поряд із первинною, безоплатною буде екстрена допомога, ведення вагітності та паліативна допомога.

Щодо недоліків, то тут залишається невирішеною низка проблем територіальної доступності медичної допомоги. Надання медичних послуг через ланку сімейних лікарів звужує право громадян на вільний вибір рівня необхідної медичної допомоги та конкретного спеціаліста. Також, галузі загострюється кадрова ситуація, особливо у первинній ланці. Серед проблем, які слід вирішити, є зростання частки медичних працівників пенсійного віку.

Проте, незважаючи на труднощі, реформа медичної галузі є невідворотною.

У кінці цього року запланований  глобальний переїзд поліклініки і відділень обласної лікарні на місце колишнього обласного психоневрологічного диспансеру. Коли це відбудеться, та які відділення «переїдуть» цього року?

З восьмого грудня цього року консультативна поліклініка Сумської обласної клінічної лікарні розпочинає роботу за усіма 32 спеціалізаціями лікарів, які вестимуть прийом, за адресою вул. Ковпака,18. Це будівля обласного діагностичного центру.

З 25-26 грудня, за тією ж адресою розпочинають роботу 5 спеціалізованих відділень обласної лікарні: гастроентерологічне, неврологічне, ендокринологічне, ревматологічне, пульмонологічне з алергологічними ліжками.

Поки що ми будемо працювати на 2 площадки. Ліжка хірургічного профілю залишаються за адресою Троїцька,38.  Але, на початку наступного року буде розроблятися проект побудови  великого хірургічного корпусу на 415 ліжок.

Через 2-3 роки, при переведенні на вул. Ковпака,18,  КЗ «СОКЛ» разом з іншими лікувально-профілактичними установами, що розташовані поряд, утвориться єдине медичне містечко, де сконцентруються обласні лікувально-профілактичні заклади, що у подальшому дасть можливість не гаяти час на обстеження та встановлення діагнозу, заощадити кошти пацієнта на доїзди до інших лікувальних закладів.

Ваша лікарня направлена, здебільшого,  на обслуговування пацієнтів з області. Якщо сумчанин бажає звернутися до лікаря в поліклініку саме обласної лікарні, або пролікуватися у відділенні, на яких умовах він може це зробити?

Хочу сказати, що потужність обласної лікарні, у тому числі поліклінічного відділення розраховано на мешканців усієї області, включаючи жителів міста Суми. У ст. 35 част. 3 Конституції України сказано, що кожен громадянин має право на загальнодоступну медичну допомогу та   вільний вибір лікаря. Але ми знаємо, що Конституція не може прописати до дрібниць кожен крок, тому є відповідні накази МОЗу, що  визначають порядок надання медичних послуг.

Ми заклад третинного рівня, тому якщо на первинному або вторинному рівнях є проблема в частині визначення діагнозу, відсутності діагностичного обладнання або після проведеного лікування хворому не стає краще, то тоді для цього є заклади третинного рівня.

Так от для сумчан, які  одночасно є і мешканцями області, виключно за направленням, із первинного або вторинного рівня закладу до консультативної поліклініки або до одного із спеціалізованих відділень    обласної лікарні, ми при необхідності та за показами будемо консультувати і госпіталізувати, як це робили і раніше. Проте, є порядок: повинне бути направлення, як з району так із міста Суми.

Також, хочу констатувати, що сьогодні 35-37% від усіх хворих – це мешканці міста. У нашій лікарні прийом ведеться фахівцями 32 спеціалізацій, 9 з яких є специфічними: нейрохірургія, опікове, щелепно-лицьова хірургія, ревматологія та інші.

Розкажіть, як відбувається фінансування операцій в обласній лікарні?

Я хочу сказати, що з 2019-2020 року, коли запрацює медична реформа, буде чітко визначений гарантований перелік медичних послуг, що гарантуватиме держава, а що буде за рахунок пацієнта.  На сьогодні ми повинні зрозуміти одне: державне фінансування закладу складає 33% від мінімальної потреби. Якщо брати структуру видатків, то левова частка 65–68% іде на заробітну плату, 7–9% – на оплату комунальних послуг, 4–10%  на витратні матеріали для гемодіалізу, 3–4 % – на медикаменти і 3–4% – на харчування. Уявіть собі, десь на 70% ми не забезпечені коштами.

Тому є дещо завуальовані форми оплати у вигляді співпраці з фондами, громадськими організаціями. Якщо не йти таким шляхом, то робота лікарні просто зупиниться.  Хворі на превеликий жаль, максимально  за власний кошт змушені купувати медикаменти та витратні матеріали, йдучи на оперативне втручання.

Така ситуація, породжує багато розмов, незадоволення, але знаєте, ціни на медикаменти, засоби медичного призначення, діагностичне обладнання формують не медики. Ми самі від цього страждаєм, бо не можемо закупити дороговартісне обладнання, та змушені на ті копійки, що нам дають якось викручуватися.

Я абсолютно офіційно заявляю, що в обласній лікарні оперативні втручання, наркотичні анальгетики та препарати для наркозу є безкоштовними.

Які обстеження є безкоштовними в лікарні?

Безкоштовними є консультативні прийоми, загальні аналіз крові, сечі, у відділеннях – це частина біохімії, частина реактивів для визначення гормонів. Сьогодні, на превеликий жаль, більше ми не можемо. Наприклад, ми закупили реактивів для лабораторії на один мільйон гривень, а розрахунок говорить, що нам необхідно 18 млн. Тому ми свідомо йдемо на те, що просимо хворих якусь суму внести в касу, їм видається квитанція, потім за ці кошти ми закуповуємо реактиви. Звичайно, хто не має фінансової можливості, нікого не змушуємо.

Я хочу сказати одне, якби нас фінансували не на 33% від мінімальної потреби, а забезпечували 100%, то у наших громадян і фіксальних структур було б цілковите право сказати «вам 100% дали, куди ви діли ?», а так звідки ми візьмемо, доводиться  викручуватися.

Фото: The Sumy Post

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

Нагору