Лісові масиви вражає верхівковий короїд

 Поділитися

Поділитися в

Небезпечний верхівковий короїд дістався України. Експерти констатують всихання соснових насаджень, що набуває масового характеру. За інформацією  державного агентства лісових ресурсів України, площа уражених основних насаджень у лісгоспах сягнула десятків тисяч гектарів.

Окрім нашої держави, стрімке розмноження шкідника зафіксували у Білорусії, Польщі, Словаччині, Німеччині, Швейцарії та Румунії.

У ДП «Кролевецьке лісомисливське господарство» перші прояви масового  зараження верхівковим короїдом відбулося в 2017 році.  4 жовтня минулого року на підприємстві пройшов виїзний науково-практичний семінар, під час якого представники влади району та області, науковці, екологи та лісозахисники мали можливість ознайомитися з проблемою всихання соснових насаджень. Ситуацію щодо захисту лісів від небезпечних шкідників розглянули за участю заступника  голови облдержадміністрації Миколи Підопригори, голови райдержадміністрації Олега Кучерявого, заступника начальника Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Товстухи, директора Департаменту екології та охорони природних ресурсів облдержадміністрації Ігоря Кривозуба та директора ДСЛП «Харківлісогзахист» Катерини Давиденко, а також начальників трьох лісовпорядних експедицій ВО «Держліспроект».

ДП «Кролевецьке ЛМГ» у 2018 році зафіксовано масове розповсюдження верхівкового короїда на площі 153га, з них на 130 га розроблені та проведені заходи  боротьби з ліквідації верхівкового короїда.

Біля Дубовицької криниці ДП «Кролевецьке лісомисливське господарство» проводить вибірково – санітарну рубку кв.70 вид.7 та 9, на яку був даний дозвіл комісії «Харківлісозахист» та складений Акт лісопатологічного обстеження насаджень від 18.10. 2018року, в якому сказано, що під час лісопатологічного обстеження зазначених насаджень виявлено масове розповсюдження верхівкового та шестизубого короїда (термінове донесення лісничим складено 03.09.2018 року). Насадження активно всихає. Дерева ІV-VІ категорії стану з ознаками заселення шкідниками (вусачі, златки).

Погоджено дані ділянки на запланований захід – вибірково-санітарну рубку з причиною призначення – верхівковий короїд в «Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів по ДП «Кролевецьке ЛМГ», На дані ділянки виписаний лісорубний квиток № 002143 від 01.11.2018року.

Також підприємство не одноразово повідомляє громадськість через газети та інтернет-видання, а також на офіційних сайтах ДП «Кролевецьке ЛМГ»,  «Сумиліс» про надзвичайну ситуацію, яка  викликана всиханням соснових деревостанів на великих площах, як в Україні так і в інших країнах .

Причиною цьому є верхівковий короїд (Ips acuminatus Gull), який належить до родини жорсткокрилих або жуків. За великої чисельності шкідник здатен заселяти і цілком здорові дерева сосни. Спочатку жук заселяє тонкі гілки, а надалі переходить на верхівкову частину стовбура, у район тонкої кори, де переважно і проходить його життєвий цикл. Початковою ознакою заселення дерев сосни верхівковим короїдом є так званий «гілкопад», коли під кроною дерев знаходиться велика кількість зламаних тонких гілочок з наявними ходами короїдів. Побуріння хвої на верхівкових пагонах та у верхній частині крони свідчить вже про загибель дерева. Період від початку заселення до повної загибелі дерева триває 2–3 місяці.

Поки що єдиним способом боротьби з верхівковим короїдом є вибіркові та суцільні санітарні рубки в осередках та по периметру усихання.

Сумщина одна з перших в Україні випробувало біологічну  зброю проти шкідника сосни – верхівкового короїда. Підприємство ДП «Кролевецьке ЛМГ»  перше на Сумщині за власні кошти провело біологічний метод боротьби з верхівковим короїдом, лабораторія захисту лісу Українського-дослідного  інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького у співпраці з ДСЛП «Харківлісозахист» розпочали вирощувати природних ворогів верхівкового короїда – мурахожука.

У липні цього року було випущено першу партію мурахожуків у лісових масивах ДП «Кролевецьке ЛМГ»,  в тому числі  пробна площа була закладена і біля Дубовицької криниці. Також, щоб підвищити стійкість дерев до хвороб та допомогти їм відновити здатність виділяти живицю, було оброблено масиви сосни звичайної загальною площею  50 га спеціальними мінеральними препаратами(біологічне підживлення).

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: