Виговська

У Кролевці відзначили 100-річчя Миколи Лукаша

Вшанування, Культура | 10:56, 23.12.2019
 Поділитися

Поділитися в

Протягом тижня у Кролевці пройшли численні заходи на відзначення 100-річчя іменитого земляка, геніального перекладача шедеврів світової літератури з 18 мов, поета, літературознавця, Почесного громадянина міста – Миколи Лукаша.

Так, у Кролевецькій центральній бібліотеці відбулася відеоконференція у формі скайп-марафону “Микола Лукаш: спадщина, спогади, пам’ять” за участі науковців, журналістів, письменників та громадськості з Сум, Глухова та Кролевця.

Пройшли творчі конкурси юних читців, на яких учні шкіл міста та району продемонстрували гарні знання Лукашевих поетичних перекладів.

Цікаву книжкову експозицію з творів Моцарта українського літературного перекладу та видань про нього розгорнули в бібліотеці спеціалізованої школи № 1, а також продемонстрували відеотеку, присвячену Миколі Лукашу. Учні даного закладу, разом з учителькою української мови та літератури Ольгою Петровою вже більше десяти років плідно займаються вивченням творчої спадщини відомого земляка та її збереженням. Вони їздять до Києва на Байкове кладовище, доглядають могилу Миколи Олексійовича. Зустрічаються з відомими літераторами, людьми, які особисто знали Миколу Лукаша, спілкувалися з ним. На ювілейних урочистостях вони зустрілися з журналісткою, поетесою Валентиною Мироненко. Слухали її спогади, вірші з нової поетичної книжки “Душа, як скрипка на семи вітрах”, присвячені Миколі Олексійовичу Лукашу.

19 грудня, в день народження видатного земляка, урочистості відбулися біля пам’ятника Миколи Лукашу, спорудженого на його батьківській садибі небайдужими кролевчанами. Представники громадськості підтримали ініціативу Валентини Мироненко щодо клопотання спорудити Музей Миколи Лукаша на місці, де стояла батьківська хата. Такий музей став би візитівкою Кролевця на мистецькій карті світу.

Святкові заходи продовжилися у Кролевецькій ЗОШ № 2, яка носить ім’я Миколи Лукаша. У цій школі він закінчив сім класів. Виступаючі говорили про творчий і громадський подвиг майстра літературного перекладу і на долю якого випала і слава, і неслава, і гоніння, і тотальне замовчування… І повернення в українську і світову культуру вже після смерті, яке триває і понині. Учні школи та гості заходу дали чудовий концерт.

Кролевчани увічнюють ім’я свого геніального земляка і в назві однієї з вулиць міста, у двох меморіальних дошках на фасадах другої школи та колишньої першої школи (нині ЗОШ № 5), де він навчався, де написав свої перші вірші, де розпочав перекладати Гете “Фауст”, у званні Почесного громадянина міста, яке йому було присвоєне посмертно.

Цьогоріч, до 100-річчя Миколи Лукаша у краєзнавчому музеї встановлене і урочисто презентоване його погруддя.

Якщо ж громадськості, разом з владою вдасться створити у місті Музей Миколи Лукаша, то Кролевець не лише віддасть належне своєму геніальному земляку, чиє ім’я відоме у всьому світі, а й стане привабливим туристичним містом, яке знатимуть по всій Україні і за її межами – теж.

Фото: Володимира Германа

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Художественная ковка
comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: