Вберегти бджіл закликали в районному управлінні Держпродспоживслужби

Природа | 17:56, 30.04.2020
 Поділитися

Поділитися в

Розпочинається сезон посиленого використання пестицидів та інших агрохімікатів на посівах сільськогосподарських культурах, в результаті якого виникає загроза отруєння бджіл.

“Для недопущення та запобігання отруєння бджіл хімікатами фізичні та юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин відповідно до Закону України «Про бджільництво», зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату”, – наголошують в районному управлінні Держпродспоживслужби.

Згідно «Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл» обробку потрібно проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Не допускають обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.

На період обробки, бджоляру необхідно вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні отрутохімікату. При ізоляції бджіл у вуликах гнізда розширюють до повного комплекту рамок або ставлять магазини. На двокорпусні або багатокорпусні вулики, залежно від сили сімей, ставлять другі корпуси з половинною кількістю рамок, зверху надягають раму з металевою сіткою (розмір вічка 2,5х2,5 або 3х3 мм), сітку накривають полотнянкою і, якщо потрібно, кладуть подушку. У день обробки рано-вранці, до початку льоту бджіл, льотки щільно закривають, знімають з сітки утеплення. У жарку безвітряну погоду під кришку підкладають рейки завтовшки 1-2 см. У вулик дають воду в стільниках, годівницях або напувалках. На ніч льотки відчиняють.

Отруєння бджіл хімікатами виявляють:

за наявністю масової загибелі бджіл у вуликах і на перед вуликових майданчиках, встановлення факту обробки рослин поблизу пасіки та хімічним аналізом на наявність отрутохімікатів. Хімічний токсикоз бджіл виникає при збиранні бджолами нектару і пилку з рослин, оброблених отрутохімікатами.

Періодами загрози для бджіл є весна, літо, осінь.

 

Лікування бджіл при отруєннях має проводитися за наступною схемою:

гнізда сімей, які втратили багато льотних бджіл, скорочують відповідно до їхньої сили, виймають в першу чергу медові й пергові рамки, особливо зі свіжопринесеним нектаром і пилком, а також рамки з відкритим розплодом, не обсиджені бджолами;

сім’ї бджіл забезпечують водою, наливаючи її в стільники, і підгодовують рідким цукровим сиропом (1:1) протягом 3-4 днів;

звільнені вулики промивають 5% розчином лугу, потім чистою водою і пропалюють паяльною лампою.

Для уникнення вищезазначених проблем, власникам бджолосімей необхідно реєструвати пасіки згідно з Порядком реєстрації пасік https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0737-00 та своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік.

Реєстрація пасік проводиться  на підставі заяви фізичної чи юридичної особи незалежно від форми власності у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, ОТГ, міських радах один раз в рік заснування пасіки. У заяві про реєстрацію пасіки зазначаються назва та адреса заявника, кількість бджолосімей. Під час реєстрації пасік проводиться їх обстеження районними лікарнями державної ветеринарної медицини.

Бджоляр, який зареєстрував пасіку отримує низку переваг, а саме – ветеринарне обслуговування та своєчасне попередження при обробці сільськогосподарських угідь.

За порушення законодавства в галузі бджільництва передбачена дисциплінарна, адміністративна, цивільно-правова або кримінальна відповідальність згідно з законами України.

При цьому необхідно пам’ятати, що кожна із сторін повним чином відповідає перед законом щодо невиконання діючих ЗУ та підзаконних нормативно-правових актів.

Якщо Ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

comments powered by HyperComments

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: